Warszawa w rankingu najlepszych miast do życia dla zagranicznych specjalistów

Dodano: rok temu Czytane: 1020

Zagraniczni specjaliści najbardziej cenią w Warszawie przystępne koszty utrzymania, niezawodny i wygodny transport publiczny oraz ofertę gastronomiczną

Warszawa w rankingu najlepszych miast do życia dla zagranicznych specjalistów
Zagraniczni specjaliści najbardziej cenią w Warszawie przystępne koszty utrzymania, niezawodny i wygodny transport publiczny oraz ofertę gastronomiczną – wynika z globalnego badania pt. „Expat Explorer”, przeprowadzonego przez bank HSBC. Badanie dotyczyło opinii ekspatów na temat poziomu zarobków, możliwości rozwoju zawodowego, oferty kulturalnej i warunków do prowadzenia zdrowego trybu życia w kilkudziesięciu miastach świata.

Jak robić karierę to w San Francisco
     
Pod względem możliwości rozwoju kariery ekspaci najlepiej ocenili San Francisco, które działa jak magnes dla specjalistów w dziedzinie technologii z całego świata. Jak wykazało badanie HSBC, większość (57%) mieszkających w tym mieście profesjonalistów pochodzących spoza Stanów Zjednoczonych uważa, że miasto to oferuje świetne możliwości rozwoju zawodowego. W czołówce najlepszych miast pod kątem możliwości rozwoju zawodowego dla obcokrajowców znalazły się również Londyn, Nowy Jork, Dublin i Birmingham. W tym zestawieniu Warszawa uplasowała się na 23. pozycji wśród ponad 50 miast objętych analizą, wyższej niż Berlin czy Paryż.

Najwyższe wynagrodzenia są w Mumbaju
      
San Francisco jest jednocześnie jednym z miast oferujących najlepsze warunki finansowe dla ekspatów. Pod względem średniego poziomu rocznych zarobków ustępuje jedynie Mumbajowi. W gronie pięciu miast, w których ekspaci są najlepiej wynagradzani, znalazły się również Zurych, Szanghaj i Genewa. W tym zestawieniu Warszawa znalazła się na 33. pozycji, wyprzedzając m.in. Vancouver, Dublin czy Madryt.


„W zbiorowej świadomości funkcjonuje stereotyp, że ekspaci zmieniają swoje miejsce zamieszkania wyłącznie w celu zwiększenia swoich zarobków. W rzeczywistości jest to pragnienie nowych wyzwań, zmierzenia się z nową kulturą, czy prowadzenie zdrowego trybu życia”, mówi Mateusz Perdek, dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w globalnym centrum usług HSBC w Polsce, gdzie 15% spośród ponad 2,6 tys. pracowników stanowią obcokrajowcy. „Nasze badanie pokazuje, że migranci bardzo często integrują się z lokalnymi społecznościami, uczą się języków i kultury, wykorzystując w pełni potencjał miasta, w którym żyją. Niejednokrotnie to właśnie od naszych zagranicznych współpracowników dowiadujemy się o ciekawych miejscach czy wydarzeniach w miastach, w których mieszkamy od lat, często bez świadomości bogactwa ich oferty”, dodaje.
 
Berlin kulturalną mekką ekspatów
     
W zestawieniu miast z najciekawszą – zdaniem ekspatów – ofertą kulturalną przoduje Berlin. 70% zagranicznych profesjonalistów zamieszkujących to miasto ceni sobie organizowane w stolicy Niemiec wystawy, przedstawienia teatralne i inne wydarzenia kulturalne. Wśród liderów tego zestawienia obok Berlina, Nowego Jorku, Londynu i Paryża znalazły się też miasta z krajów rozwijających się: Buenos Aires, Meksyk i Moskwa. Warszawa uplasowała się na 25. pozycji tego rankingu, wyprzedzając m.in. Sydney i Tokio.

Zdrowy tryb życia najłatwiej prowadzić w Barcelonie
   
Pytani o możliwości prowadzenia zdrowego trybu życia, respondenci badania mieli za zadanie wskazać, czy stand ich zdrowia w obecnym mieście zamieszkania jest lepszy niż gdyby mieszkali w swoim kraju pochodzenia. Wśród miast, w przypadku których największy grono ekspatów odpowiedziało na to pytanie twierdząco, znalazły się Barcelona (58%), Sydney (55%), Vancouver (55%) i Zurych (53%). Najsłabiej pod tym względem wypadły Londyn, Manchester i Kair, w przypadku których ok. 20% respondentów potwierdziło, że są zdrowsi niż gdyby mieszkali w swoich rodzinnych stronach. W przypadku Warszawy odpowiedzi twierdzącej udzieliło 36% zamieszkałych w stolicy Polski zagranicznych specjalistów.

Za co ekspaci lubią Warszawę?
   
Pytani o to, co najbardziej cenią w Warszawie, największe grono ekspatów wskazało na przystępne koszty utrzymania (54%) oraz niezawodny i wygodny transport publiczny (53%). Uznaniem zagranicznych specjalistów mieszkających w stolicy Polski cieszy się również oferta gastronomiczna – 41% z nich potwierdziło, że cenią stołeczne restauracje i jakość dostępnej w Warszawie żywności. Najmniej grono ekspatów „zagłosowało” na jakość systemu edukacji w tym mieście, jedynie 7%.

Ekspaci oceniali poszczególne miasta pod kątem możliwości rozwoju kariery zawodowej, wysokości zarobków, oferty kulturalnej czy możliwości prowadzenia zdrowego trybu życia. Wśród ponad 50 miast objętych analizą Warszawa znalazła się odpowiednio na:

23. miejscu pod względem możliwości rozwoju kariery
25. miejscu pod względem oferty kulturalnej
26. miejscu pod względem możliwości prowadzenia zdrowego trybu życia
33. miejscu pod względem wysokości średnich rocznych zarobków


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.