Trochę ciepła dla bezdomnego. Ruszyła akcja pomocy osobom bezdomnym

Dodano: 7 lat temu Czytane: 1044

Dziś po raz pierwszy patrole straży miejskiej wyjechały spod siedziby Caritas Polska z gorącą zupą, kocami i ciepłą odzieżą do osób bezdomnych, które muszą stawić czoła zbliżającej się zimie.

Trochę ciepła dla bezdomnego. Ruszyła akcja pomocy osobom bezdomnym
Dziś po raz pierwszy patrole straży miejskiej wyjechały spod siedziby Caritas Polska z gorącą zupą, kocami i ciepłą odzieżą do osób bezdomnych, które muszą stawić czoła zbliżającej się zimie. W ubiegłym roku strażnicy miejscy przekazali osobom bezdomnym ponad 4,5 tys. gorących posiłków.

Akcja będzie prowadzona dwa razy w tygodniu – we wtorki i piątki – aż do końca lutego. Funkcjonariusze dostarczą ciepłe posiłki oraz koce, ciepłą odzież i inne artykuły pierwszej potrzeby osobom bezdomnym, które przebywają poza schroniskami.

 „Strażnicy miejscy wytypowali ponad 70 miejsc, do których będą dostarczane gorące posiłki i pomoc rzeczowa, na przykład ciepłe koce czy skarpety. Są to przede wszystkim lokalizacje położone z dala od stacjonarnych miejsc pomocy. W tym najtrudniejszym zimowym okresie nasze wspólne działania mają po prostu pomóc przeżyć osobom bezdomnym” – mówi Grzegorz Staniszewski, naczelnik Wydziału Profilaktyki i Planowania Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Kuchnia działająca przy Caritas Polska i kuchnia spółdzielni socjalnej „Kto rano wstaje” działająca przy schronisku Caritas Archidiecezji Warszawskiej będą przygotowywały każdorazowo 100 litrów gorącej zupy. Do tej pory z pomocy skorzystało ponad 600 bezdomnych. Koszt przygotowania ciepłych posiłków, zakupu koców i skarpet na potrzeby tegorocznej edycji to 30 tys. zł.

„Zima, a zwłaszcza okres Bożego Narodzenia, to najtrudniejszy czad dla osób bezdomnych. Po raz trzeci z rzędu chcemy ofiarować im trochę ciepła w postaci gorącego posiłku, okrycia przed chłodem i życzliwego słowa. Pamiętajmy, że pomagając ubogim sami zyskujemy wiele w zamian” – powiedział ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska.

Akcję można wesprzeć na trzy sposoby:

- przelewem z dopiskiem „TROCHĘ CIEPŁA”

na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526

lub 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

- SMS-em o treści „ZIMNO” pod numer 72052  (koszt 2,46 zł  z VAT)

- poprzez serwis www.pomagam.caritas.pl

Straż miejska pomogła już setkom osób

Straż miejska cykliczne działania pomocowe prowadzi już od października. W tym okresie funkcjonariusze pomagali osobom bezdomnym już ponad 3,5 tys. razy. W ponad 500 przypadkach osoby bezdomne, które miały m.in. problemy z poruszaniem się, i konieczna była pomoc straży miejskiej, zostało przewiezionych do schronisk i noclegowni. Blisko 1700 przewieziono do SOdON. W ponad 70 przypadkach konieczne było wezwanie służb medycznych.

Pomoc doraźna i rzeczowa

Lista miejsc poza ośrodkami pomocowymi, w których przebywają osoby bezdomne, obejmuje blisko 150 lokalizacji, to m.in.: pustostany, altany działkowe, prowizoryczne namioty. W trakcie prowadzonych kontroli strażnicy miejscy sprawdzają, w jakich warunkach żyją osoby bezdomne, jakiej pomocy potrzebują. Przekonują, aby osoby bezdomne w najmroźniejsze dni skorzystały jednak ze schronisk, noclegowni lub chociaż ogrzewalni. Funkcjonariusze informują o możliwości skorzystania z pomocy instytucjonalnej.

Straż miejska stale współpracuje z Biurem Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy, które to m.in. pomaga znaleźć miejsca w placówkach pomocowych osobom bezdomnym, które są niepełnosprawne, chore lub wymagają specjalistycznej opieki. Dzięki wsparciu organizacji pozarządowych, a także zbiórkom, które co roku prowadzą strażnicy miejscy,  bezdomnym przekazywana będzie również ciepła odzież, bielizna, obuwie i koce.

Uliczny Patrol Medyczny

W tym roku po raz pierwszy do bezdomnych wyruszył również Uliczny Patrol Medyczny – objazdowa pomoc ratunkowa dla osób bezdomnych i ubogich przebywających poza schroniskami.

Patrol medyczny poruszający się specjalnie oznakowanym samochodem straży miejskiej – z emblematami  Straży Miejskiej m.st. Warszawy, Caritas Polska oraz znakiem Lekarzy Nadziei – objeżdża miejsca przebywania osób bezdomnych, udzielając potrzebującym pomocy, kierując lub zawożąc ich do szpitala lub przychodni Lekarzy Nadziei.  To kolejny element pomocowy, który spotkał się z zainteresowaniem osób bezdomnych. Uliczny Patrol Medyczny wyposażony w niezbędny sprzęt medyczny będzie pomagał bezdomnym nie tylko w zimie, ale przez cały rok. Jest to uzupełnienie cyklicznych kontroli i pomocy doraźnej oferowanej w miejscu przebywania osób bezdomnych.

Nie przechodź obojętnie. Zareaguj!

Straż miejska apeluje aby nie przechodzić obojętnie obok osób bezdomnych, leżących, nietrzeźwych – niska temperatura może być dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Aby pomóc, wystarczy niezwłocznie powiadomić służby, w tym straż miejską. Numer alarmowy – 986.

 


Źródło: Straż Miejska
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.