Dziś rocznica urodzin Jana Bytnara "Rudego"

Dodano: 7 lat temu Czytane: 3177

6 maja 1921 r. ur. się Jan Bytnar "Rudy", harcmistrz, żołnierz Szarych Szeregów, dowódca Hufca "Południe" Grup Szturmowych i ppor. Armii Krajowej. Jeden z bohaterów "Kamieni na szaniec".

Dziś rocznica urodzin Jana Bytnara "Rudego"
- 6 maja 1921 r. ur. się Jan Bytnar "Rudy", harcmistrz, żołnierz Szarych Szeregów, dowódca Hufca "Południe" Grup Szturmowych i ppor. Armii Krajowej. Jeden z bohaterów "Kamieni na szaniec", odbity podczas brawurowej Akcji pod Arsenałem 26 marca 1943 r., w skutek obrażeń odniesionych w czasie śledztwa, zmarł 30 marca 1943 r. - przypomina mieszkańcom Warszawy profil społecznościowy Warszawski Zaułek.

"Życie jest tylko wtedy coś warte i tylko wtedy daje radość, jeśli jest służbą."

"Skonstruował "wieczne pióro", służące do wykonywania napisów i rysunków, które było powszechnie stosowane, m.in. na Placu Unii Lubelskiej, na którego cokole "Rudy" namalował znak Polski Walczącej na wysokości ok 5m. Czyn ten wymagał ogromnej odwagi, ponieważ w pobliżu mieściła się główna siedziba warszawskiego Gestapo. Po Powstaniu Warszawskim pomnik został zniszczony przez Niemców, ocalał jedynie cokół, na którym jego dzieło przetrwało nietknięte. Cześć jego pamięci!." - czytamy w dalszej części wpisu.


Źródło: Warszawski Zaułek
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.