Otwarcie wystawy "Szkicowik" Jarosława Modzelewskiego

Dodano: 6 lat temu Czytane: 867

Podglądacz i komentator otaczającej rzeczywistości. Malarz obierający za punkt wyjścia swojej twórczości zjawiska codzienne. „Jarosław Modzelewski: szkicownik”

Otwarcie wystawy "Szkicowik" Jarosława Modzelewskiego
Podglądacz i komentator otaczającej rzeczywistości. Malarz obierający za punkt wyjścia swojej twórczości zjawiska codzienne. „Jarosław Modzelewski: szkicownik” to wystawa artysty poświęcona w całości pracom na papierze, stanowiącym autonomiczne dzieła, a także studia do jego ikonicznych obrazów. Prezentację w DESA Unicum będzie można oglądać od 6 do 18 sierpnia.

„W moich obrazach nie ma fantazji, bardzo rzadko zmyślam. Musi się zdarzyć coś, co nabiera dla mnie znaczenia” – mówił sam Modzelewski. To właśnie dlatego jest on nazywany „malarzem ikon codzienności”. Artysta utrwala najważniejsze zjawiska, które się w niej dokonują. Modzelewski uznawany jest za klasyka polskiej sztuki współczesnej, a jego obrazy znajdują się w zbiorach najważniejszych polskich muzeów oraz galerii, a także prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Organizowana w DESA Unicum wystawa „Jarosław Modzelewski: szkicownik”, obejmująca 30 dzieł, to prezentacja poświęcona w całości jego pracom na papierze.

Modzelewski w swoich obrazach często podejmuje wątki polityczne, historyczne, egzystencjalne. Najwięcej uwagi poświęca człowiekowi, jego kondycji, dylematom i doskwierającej mu samotności. Tym, co charakteryzuje jego twórczość, jest połączenie monumentalnej narracji i lapidarnej formy. Przewodnimi tematami są również martwa natura i pejzaż. Artysta mówił wprost, że choć malarstwo jest jego ulubionym medium, samo malowanie to zajęcie żmudne i czasochłonne, a wypracowanie pożądanego rezultatu może trwać nawet lata. Elementem niezbędnym w tym długim procesie staje się szkic. Jako zapis ulotnej chwili z reguły stanowi punkt wyjść do późniejszego dzieła. Czasem jednak okazuje się „obrazem” samym w sobie.

Pokazywane na wystawie prace nie pochodzą z konkretnego okresu, nie skupiają się wokół jednego problemu. Łączy je przede wszystkim ciekawość artysty, potrzeba obserwacji, podglądania rzeczywistości, wyłaniania tkwiących w niej zaskakujących scen. Inspiracje do nich Modzelewski czerpał przede wszystkim ze swojego najbliższego otoczenia. Prezentowany na wystawie „Niedokończony dom” to jeden z jego ulubionych tematów. W ciągu siedmiu lat artysta stworzył niemal kronikę budowy powstającego obok jego pracowni budynku. Ważnym motywem w jego twórczości była również rzeka, nieopodal której mieszkał oraz tworzył. Jej zmienność i tajemniczość fascynowała malarza. Pokazane zostaną prace powstałe w wyniku zgłębiania natury rzeki. Warto zwrócić uwagę także na rysunki stanowiące studia do późniejszych, słynnych dzieł Modzelewskiego, w tym szkice do obrazów „Motyw krymski”, „Zabawy na balkonie”, czy „Martwa natura z brudnymi głośnikami”.

Artysta brał udział w licznych wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. w Berlinie, Wiedniu, Brukseli, Moskwie i Budapeszcie. Prezentację „Jarosław Modzelewski: szkicownik” będzie można oglądać od 6 do 18 sierpnia w DESA Unicum.

Wystawa „Jarosław Modzelewski: szkicownik”: 6-18 sierpnia, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny.


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.