Spacer: Rosyjska Warszawa

Dodano: 6 lat temu Czytane: 772

Przez 100 lat nad Warszawą powiewała rosyjska flaga. Nie domyślamy się nawet często, że liczne budowle, urządzenia, ulice, pałace i parki z których korzystamy, powstały w tamtych czasach

Spacer: Rosyjska Warszawa
Przez 100 lat nad Warszawą powiewała rosyjska flaga. Nie domyślamy się nawet często, że liczne budowle, urządzenia, ulice, pałace i parki z których korzystamy, powstały w tamtych czasach i są właśnie dziełem Rosjan. Zapraszam na spacer śladem spuścizny Imperium Rosyjskiego w Warszawie.

Z jednej strony spojrzymy na okres panowania rosyjskiego z pozycji narodowowyzwoleńczej i martyrologicznej. Poznacie zatem historie licznych zamachów dokonywanych na carskich urzędników. Dowiecie się, jakie odzwierciedlenie w architekturze i urbanistyce miasta miała rusyfikacyjna polityka caratu oraz utworzenie Twierdzy Warszawa. Zobaczycie jak wyglądały liczne cerkwie i rosyjskie pomniki, zlokalizowane często w zaskakujących miejscach.

Z drugiej strony postaram się ukazać bogaty obraz wielokulturowości miasta, w którym do dziś pozostały liczne ślady obecności Rosjan. Warszawa pod berłem Romanowów dokonała ogromnego rozwoju gospodarczego, stając się kapitalistycznym miastem ze wszystkimi jego pozytywnymi i negatywnymi konsekwencjami. Poznacie losy Polaków i Rosjan, którzy wspólnie robili interesy i zarabiali ogromne pieniądze. Zobaczycie również jak wyglądały ulice w tamtych czasach. Dowiecie się także, jak podczas niemieckiej okupacji w czasie I Wojny Światowej Warszawa przestawała być miastem rosyjskim oraz jak sobie radzono z tą spuścizną w okresie międzywojennym.

Spotkanie:
12 sierpnia 2018 r., o godz. 15:00
ul. Nowy Świat 72 (pod pomnikiem Mikołaja Kopernika)
Przewodnik: Mariusz Prządak

link do wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/294650277757716/

Spacery nie są biletowane, ale na zakończenie bardzo mile widziany suty pourboire :)


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.