DESA DESIGN DAYS. Świętujemy 100 lat polskiego designu

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 397

Już 20 października w Warszawie wystartuje pierwsza edycja Desa Design Days.

DESA DESIGN DAYS. Świętujemy 100 lat polskiego designu
Już 20 października w Warszawie wystartuje pierwsza edycja Desa Design Days. Będzie to jedyne w Polsce tego typu wydarzenie poświęcone polskiemu wzornictwu.W programie znajdą się m.in. wykłady, warsztaty, pokazy filmów. Centralnym punktem będzie wystawa „Polska Sztuka Stosowana 1918-2018,” na której pojawią się absolutne unikaty rodzimego designu m.in. jeden z kultowych, niewielu oryginalnych foteli stworzonych przez samego Romana Modzelewskiego. Będzie można obejrzeć w sumie około 200 obiektów. Po zakończeniu wystawy wszystkie prace pójdą pod młotek.

„Polska Sztuka Stosowana 1918-2018” to przekrojowa prezentacja ikon polskiego wzornictwa, nie przez przypadek przypadająca na 100-lecie odzyskania niepodległości. Wystawa zaprezentuje najważniejsze momenty i zmiany w polskiej myśli projektowej w przeciągu ostatnich dziesięciu dekad. Nazwa wystawy nawiązuje do klasycznej pozycji literatury zatytułowanej „Polska Sztuka Stosowana XX wieku”. Książkę stworzyła jedna z najważniejszych postaci związanych z historią polskiego designu – Irena Huml. Część prac prezentowanych na wystawie pochodzić będzie z kolekcji autorki.

W ramach Desa Design Days odbędą się m.in. wykłady Anny Kostrzyńskiej-Miłosz na temat polskiego wzornictwa art deco i Anny Wiszniewskiej o ceramice artystycznej po 1960 roku. Będzie można wziąć udział w oprowadzaniach po wystawie prowadzonych przez wybitnych historyków sztuki i wzornictwa–Krystynę Łuczak-Surówkę i Łukasza Gorczycę, z którego kolekcji pochodzić będzie duża część wystawionych obiektów. Podczas spotkania z projektantem Grzegorzem Strzelewiczem poznamy zaplecze projektowania sprzętów elektronicznych dla Zjednoczenia Unitra. Wśród kilkunastu wydarzeń zaplanowano także rodzinne warsztaty projektowe i pokazy filmowe dla dzieci.

Wiele przedmiotów w historii polskiego designu nie znalazło uznania w czasach swojego powstania, bądź z racji trudności wykonawczych, technologicznych nie miało szans wejść do masowej produkcji. Przykładem może być słynny dziś fotel projektu Romana Modzelewskiego z 1958 roku. Ze względu na niedostępność materiałów i technologii w latach powojennych nie udało się uruchomić produkcji fotela. Dopiero kilka lat temu jako RM58 pojawił się w sprzedaży i od razu stał się jednym z najbardziej pożądanych obiektów polskiego designu. Modzelewski w swojej pracowni stworzył serię tylko pojedynczych egzemplarzy. Jeden z nich znajduje się w prestiżowym londyńskim Victoria & Albert Museum, inny w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Podczas pierwszej odsłony Desa Design Days będzie można zobaczyć jeden z oryginalnych,autorskich egzemplarzy fotela. Jego wartość szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Na wystawie „Polska Sztuka Stosowana 1918-2018” będzie można zobaczyć ok. dwustu unikatowych i ikonicznych dla polskiego wzornictwa przedmiotów, m.in słynne ładowskie meble i żakardy, ćmielowską porcelanę, tzw. pikasiaki z włocławskiego fajansu, czy przykłady szkła unikatowego. W DESA Unicum zaprezentowane zostaną także np. zaprojektowany w czasie II Wojny Światowej dziecięcy zydelek „Sarenka” duetu Szlekys-Wincze, krzesło „Pająk” projektu Marii Chomentowskiej z 1957 roku i przedwojenna tkanina żakardowa „Rózgi” projektu Lucjana Kintopfa.

Desa Design Days: 20-21 października, godz.12-19

Wystawa Polska Sztuka Stosowana 1918-2018: 20-30 października, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota)

Aukcja Polska Sztuka Stosowana 1918-2018: 30 października, godz. 19.00
Wszystkie wydarzenia odbywają się w siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o aukcji oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum:
https://desa.pl/pl/auctions/514/polska-sztuka-stosowana-1918-2018-pierwsze-obiekty-30-pazdziernika-2018-godz-19


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.