Pprywatne kolekcje coraz częściej trafiają na rynek sztuki. Sprzedają się za miliony

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1289

Ukryte w prywatnych kolekcjach arcydzieła coraz częściej trafiają na rynek sztuki. Sprzedają się za miliony

Pprywatne kolekcje coraz częściej trafiają na rynek sztuki. Sprzedają się za miliony
O poruszeniu na rynku sztuki dawnej mówiło się jeszcze zanim w zeszłym roku praca Leonarda da Vinci została sprzedana za 450 mln dolarów. Tendencja ta widoczna jest także na krajowym rynku – 4,3 mln zapłacono za pracę Stanisława Wyspiańskiego, 3,2 mln za obraz Jana Matejki, 1,3 mln za dzieło Józefa Brandta. Kolekcjonerzy decydują się na sprzedaż swoich prac, bo takich cen na rynku sztuki dawnej jeszcze nie było. Już 18 października w DESA Unicum pod młotek pójdą dzieła najwybitniejszych polskich artystów końca XIX i pierwszej połowy XX wieku.

Na krajowym rynku pojawiają się coraz bardziej spektakularne prace czołówki twórców sztuki dawnej. Po rekordowych transakcjach, które padły na przestrzeni ostatnich kilku lat kolekcjonerzy decydują się na wystawienie na aukcjach wyjątkowo rzadkich i cennych prac. Przykładem takiego dzieła jest wyceniany od 1,1 do 1,6 mln złotych cykl czterech akwarel Juliusza Kossaka, który pójdzie pod młotek w październiku. „Polowanie na niedźwiedzia w Użoku” to nie tylko przykład mistrzostwa w oddaniu przyrody w technice akwareli, ale też ciekawy dokument z życia polskich sfer wyższych. Łowy na niedźwiedzia to rozrywka zarezerwowana dla królów i dla arystokracji. Dla młodych mężczyzn wywodzących się z arystokracji były sprawdzianem odwagi i zachowania w trudnych nieraz sytuacjach. Polowanie urządzano w październiku kiedy niedźwiedzie przed zimowym snem porastają gęstym futrem i obrastają sadłem. Ostentacja jest widoczna szczególnie w ostatniej scenie, gdzie przedstawiciele szlacheckich rodów niosą truchło ogromnego zwierzęcia. Co ciekawe na obrazie doszukać można się portretu nie tylko samego Juliusza Kossaka, ale też jego syna – Wojciecha. To dzieło klasy muzealnej, które prezentowane było w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Na wystawie przedaukcyjnej zobaczymy również dostojny portret przedstawicielki arystokracji Marii Józefy Wettyn. Obraz Kazimierza Pochwalskiego stanowi znakomity przykład splendoru kultury belle époque cesarsko-królewskiego Wiednia. Co ciekawe, tożsamość kobiety przedstawionej na obrazie nie była oczywista dla aktualnego właściciela obrazu. Arystokratkę udało się zidentyfikować dopiero dzięki pomocy aplikacji do porównywania twarzy. Jak się okazało, bohaterka pracy była austriacką arcyksiężną, żoną arcyksięcia Ottona nazywanego przez współczesnych mu „Pięknym”. Życie księżniczki nie było jednak usłane różami, „Piękny” miał tendencje do zdrad, zmarł pozostawiając Marię wdową w wieku zaledwie 39 lat.

Na aukcję trafiły także dobrze znane warszawiakom dzieło Jacka Malczewskiego „Syrena i trytony”. Praca pokazywana była w Muzeum Sztuki Nowoczesnej na wystawie „Syrena herbem twym zwodnicza”. Malczewski odziera mityczne zjawy z antycznego entourage’u, nadając kompozycji charakter ludyczny, mistrzowsko przedstawia ciemną toń wody, w której jawi się dzika roślinność i wodne zwierzęta. Wśród prezentowanych na aukcji prac pojawią się dzieła stanowiące swoisty przegląd twórczości najwybitniejszych polskich artystów począwszy od połowy XIX wieku, a kończąc na połowie XX wieku. Warto wspomnieć także m.in. o niespotykanych na rynku obrazach „matki polskiej martwej natury” – Henryki Beyer czy intymnym przedstawieniu matki z dzieckiem autorstwa Meli Muter. Pod młotek trafi 61 obiektów, których estymacje wahają się od 6 tys do nawet 1,6 mln złotych.

Aukcja Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie - 18 października 2018, godz.19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Wystawa obiektów: 6-18 października 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.