Zbadaj wzrok w Światowy Dzień Wzroku

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 489

11 października obchodzimy Światowy Dzień Wzroku.

Zbadaj wzrok w Światowy Dzień Wzroku
11 października obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. Jak wynika z badań opinii zrealizowanych na zlecenie Vision Express prawie połowa respondentów deklaruje problemy ze wzrokiem, a ponad 65% Polaków nie było u okulisty od ponad roku. Jako najczęstsze przyczyny takiego stanu rzeczy respondenci podają długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty (67%), konieczność posiadania skierowania do specjalisty (46%) oraz zbyt małą liczbę ośrodków badania wzroku (38%).  

Codzienne zagrożenia dla wzroku

Współcześnie ludzkie oko narażone jest na zdecydowanie większą niż kiedyś liczbę zagrożeń, funkcjonujemy często w warunkach sztucznego oświetlenia i spędzamy długie godziny przed ekranami telewizyjnymi i monitorami. Ogromny wpływ na stan naszego wzroku ma także częste korzystanie z smartfonów.
Poza wyżej wymienionymi zagrożeniami związanymi z rozwojem cywilizacji, dla zdrowia oczu należy też dbać o ochronę wzroku przed słońcem i jego szkodliwym promieniowaniem UV. 83% badanych nie zawsze korzysta z okularów z filtrem, a ponad 42% przy wyborze okularów przeciwsłonecznych w ogóle nie zwraca uwagi na to, czy posiadają one filtry chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB. Zamiast tego dla ponad połowy Polaków kluczowym kryterium jest kształt, kolor i wielkość oprawek kupowanych okularów.

Konsekwencjami zaniedbań w ochronie oczu mogą być zapalenie spojówek i rogówki, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), skrzydlik, a nawet czerniak oka.

Najpowszechniejsze wady wzroku i choroby oczu

Najczęstszymi deklarowanymi przez respondentów wadami są krótkowzroczność (37%) oraz dalekowzroczność (29%) łącząca się często z prezbiopią, czyli starczowzrocznością. Częstą dolegliwością jest również zaćma, dotykająca aż 24% Polaków, a także zespół suchego oka, na który cierpi co najmniej 10% z nas. Warto pamiętać także o jaskrze, retinopatii cukrzycowej oraz zwyrodnieniu plamki żółtej, czyli AMD, na które uskarża się 10% badanych.

Nie tylko dorośli

Niepokój budzą także dane dotyczące wzroku dzieci – w ciągu ostatniego roku badanie wzroku przeszło zaledwie 53% procent z nich, a co dziesiąte dziecko nie było u okulisty od ponad dwóch lat. Natomiast jak rekomendują specjaliści takie badanie powinno być powtarzane co roku, a jeśli wada została już stwierdzona nawet co 6 miesięcy.

Do najczęściej wskazywanych przez rodziców wad wzroku i chorób oczu wśród dzieci należą: krótkowzroczność (34%), astygmatyzm (29%), zez (15%) i dalekowzroczność (14%). Sygnały, które powinny wzbudzić niepokój wśród rodziców i mogą świadczyć o problemach ze wzrokiem ich potomstwa to: siadanie blisko ekranu telewizora lub komputera, mrużenie oczu w trakcie patrzenia w dal, problemy z koncentracją, zaczerwienienie oczu oraz narzekanie na bóle głowy.

Z okazji Światowego Dnia Wzroku we wszystkich salonach Vision Express od 8 do 12 października, codziennie do godz. 13:00, skorzystać można z bezpłatnych badań wzroku. Zapisy odbywają się za pośrednictwem strony internetowej: www.recepcja.visionexpress.pl oraz w salonach.


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.