Jak dbać o wzrok zimą?

Dodano: rok temu Czytane: 410

Trwają ferie, mróz trzyma w najlepsze, a na zaśnieżonych stokach zaczął się wzmożony ruch.

Jak dbać o wzrok zimą?
Trwają ferie, mróz trzyma w najlepsze, a na zaśnieżonych stokach zaczął się wzmożony ruch. W trakcie oddawania się zimowym aktywnościom warto pamiętać nie tylko o czapce i rękawiczkach. Panujący na zewnątrz chłód, podmuchy mroźnego wiatru i ogrzewane pomieszczenia mogą negatywnie wpływać na kondycję oczu.

Wyraźna przyjemność z białego szaleństwa

Na ferie zimowe w tym roku zamierza wyjechać 13,5 mln Polaków, a 80%  osób planujących wypoczynek w kraju spędzi go w górach. Sporty zimowe mają niezaprzeczalnie wiele zalet, jednak kilka godzin spędzonych w mroźnej aurze może nadwyrężyć nasze oczy.

Jak dbać o wzrok zimą?

Najczęstszą dolegliwością dotykającą oczy w najchłodniejszych miesiącach jest wysuszenie rogówki. Taki stan rzeczy jest spowodowany głównie przez mroźne wiatry, ogrzewane pomieszczenia i czas spędzany przed ekranem komputera lub telewizora. Sprzymierzeńcem w walce z suchością oka są przede wszystkim specjalne krople nawilżające czyli tzw. sztuczne łzy. Ponadto warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz dietę bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3.

Zimą niebezpieczne dla wzroku mogą okazać się nie tylko ujemna temperatura i silny wiatr. Zagrożenie stanowi także światło słoneczne ze względu na szkodliwe promieniowanie UVA i UVB, które odbija się od śniegu nawet w 85%. Dlatego warto chronić oczy okularami przeciwsłonecznymi z odpowiednimi filtrami.

Wygoda i bezpieczeństwo na stoku

W trakcie uprawiania sportów zimowych wygodnym rozwiązaniem mogą okazać się soczewki kontaktowe. Poza korekcją wady, dzięki specjalnym filtrom, chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Wbrew mylnemu przekonaniu niektórych, soczewki nie mogą zamarznąć – są wykonywane w technologii, która skutecznie temu zapobiega. W latach 80. przeprowadzono eksperyment, który potwierdził odporność soczewek nawet na temperaturę bliską minus 30 stopni Celsjusza .

Zdaniem eksperta

W okresie zimowym należy skupić się przede wszystkim na zadbaniu o jakość filmu łzowego pokrywającego rogówkę. Odpowiada on zarówno za ochronę oka przed czynnikami zewnętrznymi, jak i za jego odżywienie. W tym celu najlepiej sprawdzą się odpowiednio dobrane krople nawilżające do oczu czyli „sztuczne łzy”. Warto także pamiętać o ochronie wzroku przed szkodliwym promieniowaniem UV, które może być nawet groźniejsze niż latem, ze względu na odbijanie się światła słonecznego od śniegu – wyjaśnia dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.