Unikatowe prace Abakanowicz na wystawie

Dodano: rok temu Czytane: 403

Centre Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, czy Tate Modern w Londynie. Wszędzie tam możemy oglądać prace Magdaleny Abakanowicz.

Unikatowe prace Abakanowicz na wystawie
Centre Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, czy Tate Modern w Londynie. Wszędzie tam możemy oglądać prace Magdaleny Abakanowicz. Coraz bardziej popularne na świecie, coraz droższe i przez to coraz mniej dostępne. Rzeźby artystki osiągają ceny powyżej 1 miliona złotych. Jej prace na papierze są jeszcze mniej znane, ale równie ciekawe. Będzie można je odkrywać na wystawie Prace na Papierze: Sztuka Współczesna (od 11 lutego) w DESA Unicum.

Przez światowych krytyków zaliczana do ścisłej czołówki artystów XX wieku. Abakanowicz zdobyła rozgłos już na początku swojej twórczości, w latach 60., tworząc serię słynnych abakanów, które ujawniły nowatorskie podejście do tkaniny i zmieniły bieg rozwoju współczesnej rzeźby. W ubiegłym roku w DESA Unicum odbyła się wystawa i aukcja poświęcona wyłącznie twórczości Abakanowicz. Obrót na aukcji wyniósł ponad 4,5 miliony złotych. Na najbliższej licytacji pojawią się dwie prace na papierze wykonane przez artystkę – „Patrzący” i praca bez tytułu z 1981 roku. Rysunki stanowiły  bardzo ważną część jej dorobku artystycznego. Nierzadko to właśnie na papierze  artystka testowała nowe pomysły oraz konkretne projekty. Prace te często były bezpośrednim efektem działalności rzeźbiarskiej.

Z kolei innym artystom często brakowało możliwości i środków na to, aby pracować na płótnie. Szczególnie wpłynął na to czas wojny i okupacji. Tak było w przypadku m.in. Władysława Strzemińskiego, pioniera polskiej awangardy. Zrealizowane przez niego prace na papierze pozwalają spojrzeć na Strzemińskiego jako artystę wszechstronnego, który do perfekcji opanował ekspresję małoformatową. Szczególnie trudnym okresem w życiu artysty i jego żony, Katarzyny Kobro, była ucieczka na Kresy. W latach 1939 - 1940 rodzina mieszkała w Wilejce na Białorusi, w prymitywnej, niewielkich rozmiarów izdebce. Prawdopodobnie w tym pokoiku powstała praca, którą będzie można oglądać na wystawie, a także wylicytować podczas najbliższej aukcji. Dzieło było pokazywane na ekspozycji „Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński” w warszawskiej Zachęcie. Od października do stycznia tego roku twórczości czołowych awangardzistów poświęcona była również wystawa w prestiżowym Centre Pompidou w Paryżu.

Na aukcji Prace na Papierze: Sztuka Współczesna zaprezentowane zostaną prawdziwe unikaty. Wśród absolutnych klasyków polskiej sztuki współczesnej pojawią się prace m.in. Jerzego Nowosielskiego, Henryka Stażewskiego, Wojciecha Fangora, Romana Opałki, Ryszarda Winiarskiego, Erny Rosenstein czy Tadeusza Kantora.

Wystawa Prace na Papierze: Sztuka Współczesna: 11-21 lutego 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Prace na Papierze: Sztuka Współczesna: 21 lutego 2019, godz 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
 


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.