Stefan Krygier PSEUDOGRUPY

Dodano: 2 lata temu Czytane: 472

Wystawa czynna od 4 marca do 12 kwietnia 2019 roku

Stefan Krygier PSEUDOGRUPY
Wystawa Stefan Krygier PSEUDOGRUPY prezentuje wybór prac jednego z najważniejszych artystów polskiej powojennej awangardy, ucznia Władysława Strzemińskiego, Stefana Krygiera (1923-1997). Pokazujemy dzieła artysty z lat 70., 80. i 90.: obrazy, rzeźby, oraz monumentalną instalację Ośrodek kondensacji formy II, na którą składa się kilkadziesiąt czerwono-czarnych elementów lewitujących w przestrzeni.

Wystawa prezentowana była po raz pierwszy w nieco innej formie, latem 2018 roku, w galerii Green Point Projects w Nowym Jorku i wzbudziła duże zainteresowanie i uznanie zarówno nowojorskich krytyków sztuki, jak i publiczności. Kuratorem wystawy był wieloletni prezes międzynarodowego stowarzyszenia krytyków sztuki AICA, Marek Bartelik.

Stefan Krygier, będąc absolwentem zarówno Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi oraz Politechniki Warszawskiej, umiejętnie łączył ze sobą artystyczne i techniczne aspekty widzenia i kreowania przestrzeni w obrazach. Krygier twierdził, że „wynalazczość nowych środków wyrazu formy, nierozłącznie wiąże się z twórczością/', dlatego każda kolejna praca prezentowana na wystawie stanowi nową, ciekawą próbę zmierzenia się z tematem trójwymiaru w malarstwie.

Ekspozycji towarzyszy katalog z krytyczną analizą twórczości Stefana Krygiera autorstwa Marka Bartelika oraz tekstem córki artysty - Moniki Krygier.

Piękna Gallery. ul. Emilii Plater 10
Wystawa czynna od 4 marca do 12 kwietnia 2019 roku
 


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.