"Solilokwium" w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia

Dodano: rok temu Czytane: 413

Fotograficzna twórczość Pawła Franika, finalisty 15 edycji konkursu APH

"Solilokwium" w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia
Fotograficzna twórczość Pawła Franika, finalisty 15 edycji konkursu APH, rozgrywa się najczęściej na styku dwóch wielkich żywiołów: nieujarzmionej przyrody i samotnej duszy człowieka. Na wystawie „Solilokwium” w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia zobaczymy prace, które tworzą spójną i osobistą narrację o odkrywaniu samego siebie. W swoich wędrówkach przez bezkresne przestrzenie bohaterowie fotografii Franika mają bowiem tę rzadką współcześnie okazję do ucieczki od konsumpcyjno-informacyjnego szaleństwa i mogą w ciszy prowadzić wewnętrzny dialog z własnym „ja".

Paweł Franik SOLILOKWIUM

Solilokwium pochodzi od łacińskiego wyrażenia 'solus loqui' i dosłownie oznacza „mówić samemu". To monolog niewypowiedzianych rozmyślań i refleksji, których celem jest określenie własnej postawy. Pojęcie solilokwium odnieść można także do fotograficznych działań Pawła Franika. W realizowanych przez artystę cyklach człowiek pozostawiony jest bowiem samemu sobie a przemierzając rozległe pola, pustynie i górzyste tereny, odrywa się od bodźców współczesności, aby zwrócić uwagę na własne myśli i refleksje.

Żyjąc w świecie ogromnego przyspieszenia i ciągłego poszukiwania nowych celów, bohaterowie fotografii Franika odkrywają przestrzeń wewnętrznego spokoju, za którą tak wszyscy przecież tęsknimy. Wystawa „Solilokwium” to rodzaj wizualnego katharsis. Artysta świadomie rezygnuje z wizualnego przepychu, serwując odbiorcy minimalistyczną opowieść o potrzebie obcowania z samym sobą.

Tradycyjnie już otwarciu wystawy w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia towarzyszyć będzie "śniadanie z Artystą". Otwarta i niezobowiązująca forma spotkania pozwoli skrócić dystans dzielący publiczność i artystę. To także świetna okazja, aby ośmielić widzów do rozmowy z młodym twórcą.

wernisaż: 2 marca 2019, sobota, godz. 11.00
Pawilon Sztuki ERGO Hestia / Kostrzewskiego 1 / Warszawa
wystawa trwa do 15 kwietnia 2019

godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, piątek 14.00-17.00
środa nieczynne, czwartek 14.00-18.00 lub po umówieniu telefonicznym +48 513 525 045


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.