10 marca wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy. PKP Intercity dostosowuje połączenia do prac modernizacyjnych

Dodano: rok temu Czytane: 436

W niedzielę 10 marca br. wchodzi w życie korekta rocznego rozkładu jazdy. Będzie obowiązywać do 8 czerwca br. Wprowadzane zmiany zapewnią optymalne kursowanie pociągów PKP Intercity.

10 marca wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy. PKP Intercity dostosowuje połączenia do prac modernizacyjnych
W niedzielę 10 marca br. wchodzi w życie korekta rocznego rozkładu jazdy. Będzie obowiązywać do 8 czerwca br. Wprowadzane zmiany zapewnią optymalne kursowanie pociągów PKP Intercity podczas licznych modernizacji linii kolejowych.

Nowości dla pasażerów PKP Intercity

Zmiany w rozkładzie jazdy z pewnością ucieszą mieszkańców Zielonej Góry. Ponownie będą oni mogli wrócić z Warszawy wieczorem, jak również dotrzeć do niej wcześnie rano. Do pociągu TLK Gombrowicz relacji Warszawa - Poznań, odjeżdżającego z Warszawy Centralnej
o 19:53, PKP Intercity uruchamia łącznik z Poznania do Zielonej Góry. Nocny łącznik z Zielonej Góry do Poznania zapewni połączenie z pociągiem TLK Uznam, kursującym na trasie Świnoujście – Warszawa i zapewniającym dojazd do stolicy przed godziną 7 rano.
Marcowa korekta przynosi także pozytywne zmiany dla mieszkańców Jarocina. Od 8 marca na stacji w tym mieście będą zatrzymywać się pociągi TLK Rozewie relacji Gdynia – Bielsko-Biała – Gdynia i IC Przemyślanin relacji Przemyśl – Świnoujście – Przemyśl. Zyskają także mieszkańcy pobliskiego Krotoszyna, gdzie w okresie 8 kwietnia – 8 czerwca, postój będzie mieć pięć pociągów PKP Intercity, zapewniających dojazd m.in. do Warszawy, Wrocławia, Białegostoku, Kołobrzegu czy Gdyni.

Ważna zmiana dotyczy również pociągu TLK Hańcza, w tej chwili kursującego w relacji Suwałki – Gliwice – Suwałki, który od 19 marca połączy Kraków z Suwałkami.

Komunikacja w centralnej Polsce

Rozpoczyna się przebudowa infrastruktury pasażerskiej na stacji w Nowym Dworze Mazowieckim. W jej zakres wchodzi dostosowanie długości peronów do bezpiecznego zatrzymywania na tej stacji dłuższych pociągów TLK i IC. Prace będą mieć wpływ na kursowanie kilku pociągów PKP Intercity. Przez okres trzech tygodni do końca marca zawieszone zostanie kursowanie pary pociągów Pendolino relacji Warszawa – Gdynia – Warszawa, odjeżdżających z Warszawy Zachodniej o 6:16 oraz z Gdyni Głównej o 19:16. W tym terminie zostanie także skrócona relacja dwóch składów Express InterCity Premium (EIP). Pociąg 4504 relacji Bielsko-Biała – Gdynia pojedzie do Warszawy Wschodniej, skład EIP 5402 zaś, kursujący do Gliwic, wyruszy nie z Gdyni, a z Warszawy Wschodniej. EIC Norwid będzie kursować w skróconej relacji Warszawa – Kraków – Warszawa, a IC Sienkiewicz od poniedziałku do piątku pojedzie na krótszej trasie Kraków – Warszawa – Kraków.
W okresie trwania korekty pociągi IC Banach i TLK Witos, kursujące na trasie Warszawa – Przemyśl – Warszawa, na odcinku Warszawa Zachodnia – Radom pojadą trasą okrężną przez Grodzisk Mazowiecki i Idzikowice. W związku z tym nie będą zatrzymywać się na stacjach: Warszawa Służewiec, Piaseczno i Warka.

Ciąg dalszy zmian w obrębie węzła krakowskiego

Pociągi:
•    TLK Branicki relacji Kraków – Gdynia (w okresie 10 marca – 8 czerwca)
•    IC Kossak relacji Kraków – Wrocław (w okresie 10 marca – 8 czerwca)
•    TLK Wybicki relacji Poznań – Kraków (w okresie 10 marca – 26 kwietnia, 6 maja – 8 czerwca)
•    TLK Ukiel relacji Kraków – Olsztyn (w okresie 28 kwietnia – 6 maja)
będą kursować trasą okrężną przez Kraków Olszę, z pominięciem stacji Kraków Główny. Dodatkowo, kilka pociągów pojedzie zmienioną trasą przez stację Kraków Nowa Huta, pomijając stację Kraków Płaszów. Prace modernizacyjne prowadzone w Krakowie sprawią także, że od 20 maja do 8 czerwca nie kursuje pociąg EIP 3102 relacji Kraków – Warszawa, wyruszający ze stolicy Małopolski o 16:55. W jego trasie uruchomiony zostanie pociąg EIC 3112 Sawa relacji Kraków – Warszawa. Dodatkowo, w tym terminie pociąg EIP 5304 relacji Gdynia - Kraków zostanie skrócony do relacji Gdynia – Warszawa.

W maju trudniejszy dojazd na Pomorze Środkowe

Od 6 do 10 maja IC Szkuner łączący Katowice z Kołobrzegiem pojedzie w relacji Katowice – Słupsk – Katowice, IC Malczewski zaś, relacji Przemyśl – Kołobrzeg, nie będzie prowadził w swoim składzie wagonów bezpośrednich do i ze Słupska. Dodatkowo w tym okresie
w pociągach IC Malczewski, IC Szkuner oraz TLK Gwarek na odcinku Piła Gł. – Jastrowie przejazd będzie odbywał się autobusem komunikacji zastępczej.

Natomiast TLK Zamoyski relacji Lublin – Kołobrzeg będzie kursować na trasie Lublin – Piła. Dalej nastąpi honorowanie biletów w pociągach i autobusie komunikacji zastępczej Przewozów Regionalnych na odcinku Kołobrzeg – Piła – Koszalin.

Warto zwrócić uwagę, że te utrudnienia potrwają jedynie kilka dni i co ważne, rozpoczną się już po długim weekendzie majowym. Osoby chcące skorzystać z tych połączeń udając się na majówkowy wypoczynek, nie napotkają więc żadnych utrudnień.

Podróże najlepiej planować z wyprzedzeniem

Trwające liczne modernizacje linii kolejowych spowodują także, że PKP Intercity będzie uruchamiać zastępczą komunikację autobusową na odcinkach niektórych połączeń. Część pociągów pojedzie w skróconych relacjach bądź trasami okrężnymi. Wszystko po to, aby zapewnić pasażerom sprawny dojazd do celu podróży.

Warto więc wcześniej zapoznać się ze szczegółami podróży. To także okazja do tego, aby skorzystać z atrakcyjnych ofert promocyjnych, które obowiązują przy kupowaniu biletów z wyprzedzeniem. Poza Super Promo i Promo, które pozwalają dużo taniej podróżować pociągami ekspresowymi, PKP Intercity proponuje zniżki w ofercie Wcześniej. Obejmuje ona wszystkie kategorie pociągów i obowiązuje na dowolnie wybranych trasach. Przy zakupie biletu w terminie od 27 do 21 dni przed wyjazdem można otrzymać zniżkę na poziomie 30%. Zakup w terminie od 20 do 14 dni przed podróżą umożliwia uzyskanie 20% rabatu. Natomiast zakupiony z wyprzedzeniem w terminie od 13 do 7 dni, bilet będzie tańszy o 10%.

Szczegółowe informacje dla pasażerów

Dokładne informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.). 10 i 11 marca br. na największych dworcach w Polsce - Warszawie Centralnej im. Stanisława Moniuszki, Wschodniej i Zachodniej, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Krakowie Głównym, Katowicach, Poznaniu i Szczecinie, do dyspozycji podróżnych będą informatorzy mobilni.


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.