Pierwszy polski, żyjący artysta, którego dzieło sprzedano za milion dolarów

Dodano: 5 lat temu Czytane: 1044

Piotr Uklański to pierwszy polski, żyjący artysta, którego dzieło zostało sprzedane za milion dolarów.

Pierwszy polski, żyjący artysta, którego dzieło sprzedano za milion dolarów
Piotr Uklański to pierwszy polski, żyjący artysta, którego dzieło zostało sprzedane za milion dolarów. Na Zachodzie jego obrazy biją rekordy. Prace Uklańskiego są wystawiane w najbardziej prestiżowych instytucjach kultury jak m.in. nowojorskie MoMA i Guggenheim Museum czy Tate Modern w Londynie. W DESA Unicum od 1 marca oglądać można obraz bez tytułu (Bitwa pod Laskami 1914) z 2010 roku. Dzieło Uklańskiego pojawia się w towarzystwie prac artystów, którzy debiutowali po 1989, m.in. Wilhelma Sasnala, Rafała Bujnowskiego i Marcina Maciejowskiego.
 
Wątki z polskiej historii to tematy chętnie podejmowane przez Piotra Uklańskiego. Prace dotyczące jej wizualnej interpretacji niejednokrotnie wywoływały skandale. Prezentowany na wystawie w DESA Unicum obraz nawiązuje do bitwy pod Laskami, stoczonej w 1914 roku przeciwko Rosjanom. Biało-czerwone barwy pokrywające obraz kojarzą się z barwami narodowymi. Z drugiej strony praca wywołuje skojarzenia z walką i śmiercią. W takim kontekście obraz może być odbierany jako biała powierzchnia, po której spływa krew. Nie jest to jedyne dzieło Uklańskiego podejmujące tematykę konfliktów zbrojnych z udziałem Polaków. W ostatnich latach artysta ponownie odniósł się do tematu odzyskania niepodległości przez Polskę – wykonując 11 listopada 2016 roku serię fotografii Marszu Niepodległości, w których utrwalił sposoby upamiętniania historii w przestrzeni publicznej.
 
W inny, ale równie celny sposób na rzeczywistość patrzy Rafał Bujnowski. Artysta ceniony jest zarówno przez szeroką publiczność jak i kolekcjonerów. Uhonorowany za całokształt twórczości prestiżową nagrodą im. Jana Cybisa, znalazł się, obok m.in. Wojciecha Fangora czy Jerzego Nowosielskiego, w gronie najlepszych polskich malarzy. Bujnowski  dokumentuje przemianę dzieła sztuki w reklamę lub przedmiot. Wykonane przez niego obrazy realistycznie przedstawiają, albo wręcz przypominają np. cegły czy deski, będące jednocześnie odbierane jako przykłady malarstwa abstrakcyjnego. Jednym z najbardziej znanych cykli stworzonych przez artystę jest słynna seria 33 portretów Jana Pawła II. Jeden z nich pojawił się na wystawie „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”. Druga z prac, którą będzie można oglądać pochodzi z kolei z cyklu, na którym artysta ukazuje portrety domów jednorodzinnych w Graboszycach. Cykl to efekt malarskich poszukiwań, które Rafał Bujnowski prowadził w najbliższym otoczeniu. Rejestrując banalne, pospolite elementy polskiej rzeczywistości, sprowadził je do roli symbolu wspólnego doświadczenia wizualnego.
 
Z kolei Jadwiga Sawicka to autorka zarówno obrazów jak i obiektów oraz instalacji tekstowych. Do jej najsłynniejszych „obrazów pisanych” należy „Nawracanie, Tresowanie, Oswajanie” z 1998 roku. Prace Sawickiej znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie czy Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. „Czyli płacz jest zbawienny dla ciała…” z 1996 roku  to obraz, który będzie można zobaczyć podczas wystawy.
 
Na wystawie Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 zobaczymy również prace innych topowych twórców takich jak m.in.: Norman Leto, Radek Szlaga, Honza Zamojski, Tymek Borowski czy Bownik.
 
Wystawa Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989: 1-14 marca 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
 
Aukcja Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989: 14 marca 2019, godz.19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.