Projekt pracownie odkrywa nowe rzemiosło

Dodano: 5 lat temu Czytane: 1160

Czym jest nowe rzemiosło? Jak wygląda praca współczesnych rzemieślników? Czy stoi ona w opozycji do dawnych tradycji rzemieślniczych, a może jest jej kontynuacją w nowoczesnym wydaniu?

Projekt pracownie odkrywa nowe rzemiosło
Czym jest nowe rzemiosło? Jak wygląda praca współczesnych rzemieślników? Czy stoi ona w opozycji do dawnych tradycji rzemieślniczych, a może jest jej kontynuacją w nowoczesnym wydaniu? Kim są jego przedstawiciele?

Rzemiosło w ostatnich latach trafiło w ręce młodych ludzi, którzy – często pomimo braku wykształcenia w danej dziedzinie – biorą na warsztat wszelkie naturalne materiały i używają ich w nowatorski sposób. Są samodzielni, pomysłowi, kreatywni, świadomi ekologicznie i społecznie. Ich wyroby to unikatowe produkty, które mają indywidualny styl i są produkowane ręcznie tradycyjnymi metodami z wykorzystaniem podstawowych narzędzi. Współcześni rzemieślnicy łączą w swojej pracy wiele kompetencji. Projektują i wytwarzają, zarządzają swoimi markami, zajmują się marketingiem oraz obsługą mediów społecznościowych. Zmienił się model, w jakim młodzi twórcy pozyskują swoje kompetencje i mogą je przekazywać dalej. Strukturyzacja znana z cechów dawno odeszła w zapomnienie, a na pierwszy plan wysuwa się samokształcenie i otwarcie na rozwój. Dziedziny rzemiosła się przenikają, a właściciele nowopowstałych manufaktur rzemieślniczych organizują warsztaty, podczas których można spróbować swoich sił w samodzielnym wytwarzaniu produktów rękodzielniczych.

Na szczęście dla młodych twórców związanych z nowym rzemiosłem tym zjawiskiem zainteresowały się media. Naturalnie bowiem współgra ono z popularną modą na mindfulness.

W kontekście mody na lokalność i slow life przedmioty wytwarzane przez młodych rzemieślników stanowią alternatywę dla szwedzkich składanych stolików i naczyń z półek hipermarketów. Ręcznie wykonywane przedmioty to powrót do precyzji i skupienia niezbędnych, aby w pełni czerpać radość z codziennego życia i najmniejszych rytuałów, których świadkami są otaczające nas przedmioty.

Powrót do rzemiosła to wynikowa wspomnienia dawnych czasów. Nowe rzemiosło to kultywowanie tradycji w nowoczesnym, odważnym wydaniu. Pokolenie wykształconych rzemieślników – osób, często przebranżowionych z innych zawodów – wniosło na rynek powiew świeżości. Oryginalne myślenie o produktach, ich wytwarzaniu, wykorzystywanych w tym celu tradycyjnych metodach oraz nowoczesnych technologiach. Ich wybór jest wynikiem pasji. To nie tylko użyteczność i tradycja, ale przede wszystkim sposób na życie.

Historie przedstawicieli nowego rzemiosła znajdziecie na stronie Projektu Pracownie:
https://www.projektpracownie.pl/

 


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.