Dzielnica szykuje imprezę na otwarcie metra, choć nadzór budowlany ma zastrzeżenia

Dodano: 2 lata temu Czytane: 557

Po kontroli Inspektora Nadzoru Budowlanego nie ma zielonego światła dla otwarcia stacji Kondratowicza. Radni PiS na Targówku wystosowali więc wspólną interpelację w sprawie terminu otwarcia...

Dzielnica szykuje imprezę na otwarcie metra, choć nadzór budowlany ma zastrzeżenia
Po kontroli Inspektora Nadzoru Budowlanego nie ma zielonego światła dla otwarcia stacji Kondratowicza. Radni PiS na Targówku wystosowali więc wspólną interpelację w sprawie terminu otwarcia nowych odcinków II linii metra.

Czworo radnych: Marta Borczyńska, Marek Waszczak, Grzegorz Golec oraz Andrzej Grabowski  pyta w niej, czy w związku z kontrolą, która nie zakończyła się pozytywnie, termin uruchomienia nowych stacji Zacisze, Kondratowicza i Bródno nie ulegnie zmianie.

– Terminy dotyczące budowy metra są zazwyczaj bardzo optymistyczne, ale nasze doświadczenie samorządowe pokazuje, że ulegają one błyskawicznej zmianie. Przypomnę tylko, że pierwotne uruchomienie odcinka II linii metra na Bródnie planowane było na listopad 2021 r., mamy sierpień 2022 r. a ta stacja nadal jest w budowie – mówi radna Marta Borczyńska. Jak dodaje, gołym okiem widać, że na stacjach cały czas prowadzone są prace.

Radni z niecierpliwością czekają na wyjaśnienia i pozytywne informacje. Nie ukrywają, że uruchomienie trzech dodatkowych stacji metra na Targówku będzie przełomem komunikacyjnym.

Nadzorem budowlanym zdaje się nie przejmować Zarząd Dzielnicy Targówek, który na ostatniej sesji rady dzielnicy zwrócił się do radnych o pozytywne przegłosowanie zmian do budżetu dzielnicy. Wśród kwot, które miałyby ulec zmianie, pojawiło się ok. 250 000 zł na imprezę związaną z otwarciem metra na Targówku.

Radni pytali o dokładny termin wydarzenia, jego plan oraz atrakcje jakie towarzyszyć będą otwarciu. Niestety na żadne z pytań nie otrzymali konkretnej odpowiedzi. Burmistrz Krzysztof Miszewski stwierdził, że impreza będzie podobna do organizowanych w przeszłości Dni Targówka i najprawdopodobniej odbędzie się w któryś weekend września.

Dodatkowe kontrowersje wśród radnych wywołała informacja, że organizacją wydarzenia zająć miałby się Dom Kultury Świt, kojarzony w ostatnim czasie z głośną aferą tzw. Wioski Żywej Archeologii. Obecna na posiedzeniu rady dyrektor DK Świt Lidia Krawczyk również nie potrafiła wskazać wykonawców, którzy mieliby tworzyć imprezę otwarcia metra. Marta Borczyńska z PiS prosiła o zapewnienie, że wśród wykonawców nie będzie Fundacji Gesta ani żadnych innych podmiotów z którymi współpracował Robert K.

Po długiej i burzliwej dyskusji z inicjatywy radnych z klubu Bródna, Targówka i Zacisza wniesiono poprawkę, aby wydarzenie organizowane było przez Dom Kultury Zacisze oraz Centrum Kultury i  Aktywności na Siarczanej.

– Przykro to mówić, ale przez ostatnie wydarzenia wielu radnych i mieszkańców straciło zaufanie do dyrekcji Domu Kultury Świt. Na terenie należącym do tej jednostki doszło do szeregu nieprawidłowości w związku z funkcjonowaniem Wioski Żywej Archeologii. Miałam duże wątpliwości czy słuszne jest, aby to właśnie ten dom kultury zorganizował imprezę za ok. 250 000 zł. Dobrze, że w rezultacie wątpliwości, które wyraziło większość radnych to wydarzenie przejmą inne jednostki kultury – mówi radna Borczyńska.


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.