Europejska Stolica Innowacji 2023: Warszawa wśród nagrodzonych

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 84

Europejska Stolica Innowacji 2023 ogłoszona: Lizbona oraz Linköping laureatami tegorocznych nagród iCapital. Warszawa wśród nagrodzonych stolic europejskich

Europejska Stolica Innowacji 2023: Warszawa wśród nagrodzonych
Komisja Europejska ogłosiła dziś zwycięzców tegorocznej edycji konkursu Europejska Stolica Innowacji (iCapital), w którym główne nagrody otrzymały miasta Lizbona i Linköping.

Ponadto ogłoszono również miasta, które uplasowały się na 2. i 3. miejscu:

Kategoria Europejska Stolica Innowacji:
•    Lizbona (Portugalia) – zwycięzca
•    Warszawa (Polska) – drugie miejsce
•    Lwów (Ukraina) – trzecie miejsce

Kategoria Europejskie Wschodzące Miasto Innowacyjne:
•    Linköping (Szwecja) – zwycięzca
•    Padwa (Włochy) – drugie miejsce
•    Cork (Irlandia) – trzecie miejsce

Warszawa została nagrodzona za nowatorskie koncepcje, rozwiązania, działania przyspieszające rozwój wysoce innowacyjnych start-upów oraz realizację innowacyjnych wizji.

Nagrody zostały wręczone przez komisarz Ilianę Ivanovą w Marsylii (Francja) podczas ceremonii współorganizowanej przez Aix-Marseille Provence Métropole, zwycięzcę konkursu iCapital 2022. W ceremonii wzięli udział m.in. burmistrzowie zwycięskich miast, członkowie Parlamentu Europejskiego, burmistrz Haarlem (zwycięzca w kategorii Europejskie Wschodzące Miasto Innowacyjne 2022) oraz zainteresowane innowacyjnością podmioty z Francji i Afryki.

Wydarzenie to było częścią otwarcia tygodnia innowacji Aix Marseille Provence Metropole (AMP) i obejmowało konferencję "Share the future" oraz ceremonię wręczenia nagród "Prix des possibles", zorganizowaną przez AMP i zainspirowaną nagrodami iCapital, w celu wspierania lokalnych innowatorów. Eksperci wysokiego szczebla i decydenci mieli okazję dyskutować o produkcji energii przyszłości, ochronie zasobów wodnych, wspieraniu liderów innowacji i tworzeniu zrównoważonych miast śródziemnomorskich.

Tydzień innowacji będzie kontynuowany przy okazji obchodów Emerging Valleys. Jest to największy szczyt startupów i środowiska innowacji łączący Unię Europejską i Afrykę, nad którym honorowy patronat objął prezydent Macron.
Informacje ogólne
To już dziewiąta edycja prestiżowego konkursu Europejska Stolica Innowacji, znanego również jako iCapital, wspieranego przez the Europejską Radę ds. Innowacji (EIC) w ramach programu Horyzont Europa.

Nagroda iCapital jest przyznawana przez Unię Europejską miastom posiadającym rozbudowane systemy innowacji wspierające inkluzywność i różnorodność. Konkurs pozwala wyróżnić miasta, które łączą ogół społeczeństwa ze środowiskiem akademickim, przedsiębiorstwami i sektorem publicznym, aby skutecznie przekładać wyniki badań na poprawę dobrostanu społeczeństwa, a jednocześnie pobudzać przełomowe innowacje.

W 2023 r. nagrody Europejskiej Stolicy Innowacji obejmowały dwie kategorie:
•    Kategoria Europejska Stolica Innowacji, która skierowana jest do miast liczących co najmniej 250 000 mieszkańców i nagradza zwycięzcę kwotą 1 000 000 EUR, a dwóch finalistów kwotą 100 000 EUR każdy.
•    Kategoria Europejskie Wschodzące Miasto Innowacyjne, która jest skierowana do miast liczących od 50 000 do 249 999 mieszkańców i nagradza zwycięzcę kwotą 500 000 EUR, a dwóch finalistów kwotą 50 000 EUR.

„Gratulacje dla Lizbony i Linköping! Są one doskonałymi przykładami tego, jak miasta mogą wykorzystywać innowacje do przekształcania krajobrazu miejskiego, radzenia sobie z wyzwaniami demograficznymi i gospodarczymi oraz pracy na rzecz swoich mieszkańców. Chciałabym również pogratulować wszystkim finalistom. Tworzą lepszą przyszłość dla ludzi dzięki innowacjom.” – skomentowała Iliana Ivanova, Komisarz UE ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.

Nagroda po raz pierwszy została przyznana w 2014 roku. Wśród poprzednich zwycięzców znalazły się Barcelona (2014), Amsterdam (2016), Paryż (2017), Ateny (2018), Nantes (2019), Leuven (2020), Dortmund (2021) i Aix-Marseille Provence Metropole (2022) jako Europejskie Stolice Innowacji. Dotychczasowi zwycięzcy w kategorii Wschodzące Miasto Innowacyjne to Vantaa (2021) i Haarlem (2022).

iCapital jest jedną z pięciu nagród EIC przyznawanych w ramach programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa”. Konkurs ma charakter otwarty i mogą w nim brać udział miasta ze wszystkich państw członkowskich UE i krajów stowarzyszonych w ramach programu Horyzont Europa i organizowany jest przez Agencję Wykonawczą Europejskiej Rady ds. Innowacji i ds. MŚP. Zwycięzcy są wybierani na podstawie oceny przeprowadzonej przez dwa składy jury złożone z niezależnych ekspertów.

Kolejny nabór zostanie ogłoszony w lutym 2024 roku.


Źródło: Informacja prasowa
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.