Nieruchomościowy luksus po warszawsku

Dodano: 7 lat temu Czytane: 1178

Starówka, Powiśle czy Dolny Mokotów? Gdzie szukać najbardziej atrakcyjnych nieruchomości w Warszawie?

Nieruchomościowy luksus po warszawsku
Starówka, Powiśle czy Dolny Mokotów? Gdzie szukać najbardziej atrakcyjnych nieruchomości w Warszawie? Z raportu Luxury Realty Map, opracowanego przez Poland Sotheby’s International Realty wynika, że najdroższe adresy w stolicy to Wybrzeże Kościuszkowskie oraz ul. Parkowa, Sułkowicka i Twarda, a jedną z najbardziej pożądanych lokalizacji w Warszawie pozostaje Śródmieście. To właśnie tu najłatwiej można znaleźć nieruchomości premium i luksusowe, wyceniane już od 11 tys. zł do ponad 30 tys. zł za mkw.

Analizy ekspertów Poland Sotheby’s International Realty wskazują, że około 72% transakcji na krajowym rynku nieruchomości premium i luksusowych – o jednostkowej wartości powyżej 1 mln zł – ma miejsce w pięciu największych miastach Polski, z czego połowa przypada właśnie na Warszawę.

Prestiżowy adres w stolicy oznacza wydatek już od 11 tys. zł do ponad 30 tys. zł za 1 mkw. Jednocześnie próg ceny 1 mkw. nieruchomości z segmentu premium w Warszawie – ekspercko wyznaczony przez Poland Sotheby’s International Realty w oparciu o dane transakcyjne Cenatorium – jest najwyższy w kraju i wynosi 14,7 tys. zł.

Według Arkadiusza Wojciechowskiego, dyrektora zarządzającego ds. rozwoju Poland Sotheby’s International Realty – Rynek nieruchomości premium i luksusowych w Polsce – podobnie, jak w Wielkiej Brytanii czy USA – skoncentrowany jest wokół kilku największych miast, ale i tu widać znaczące dysproporcje, tak pod względem ceny nieruchomości, jak też ich dostępności. Siłą napędową tego segmentu rynku jest zdecydowanie Warszawa, w której sprzedaje się najwięcej nieruchomości o podwyższonym standardzie i tych absolutnie luksusowych, przy jednocześnie najwyższym w kraju progu ceny za mkw.

Stołeczne nieruchomości z wyższej półki można kupić już za 11 tys. zł za mkw. Na taką kwotę opiewają chociażby mieszkania przy ulicy Narbutta czy Łowickiej na Starym Mokotowie. W tej grupie transakcji pojawiają się też adresy z Powiśla i Żoliborza.

Z raportu Luxury Realty Map wynika jednocześnie, że jedną z najbardziej prestiżowych lokalizacji w stolicy pozostaje Śródmieście. Tu średnie ceny transakcyjne są znacznie wyższe. Za nieruchomość typu premium przy ul. Topiel czy też w kamienicy przy ul. Mokotowskiej i Pięknej trzeba bowiem zapłacić powyżej 18 tys. zł za mkw.

Jednocześnie w 2016 roku liczba transakcji nieruchomościami powyżej 20 tys. zł/mkw. stanowiła 2% wszystkich zawartych umów sprzedaży warszawskich domów, apartamentów i mieszkań. Biorąc jednak pod uwagę wyłącznie nieruchomości premium i luksusowe – wyceniane na minimum 14,7 tys. zł za 1 mkw. – ich udział w rynku wynosi już 33%.

Rekordy cenowe w stolicy osiągają nieruchomości, za które trzeba zapłacić ponad 30 tys. zł za mkw. I tak lokal o pow. 331 mkw. przy ul. Podchorążych nabywca kupił za 11,65 mln zł, co w przeliczeniu na 1 mkw. daje kwotę prawie 35,2 tys. zł. Wśród najdroższych, warszawskich adresów królują: Wybrzeże Kościuszkowskie, Parkowa, Sułkowicka i Twarda.

– Warszawa, jako biznesowe centrum kraju i siedziba wielu międzynarodowych korporacji, musi mieć odpowiednio dostosowane zaplecze nieruchomościowe. Dlatego standard stołecznych domów, apartamentów i mieszkań – a zatem też ich cena – jest znacznie wyższy niż w przypadku innych polskich miast. Ponadto, warszawskie nieruchomości w znacznej mierze kupowane są w celach inwestycyjnych, tak na wynajem krótko-, jak i długoterminowy, co przy wysokich cenach najmu lokali w stolicy daje bardzo atrakcyjną perspektywę zwrotu z inwestycji – dodaje Jolanta Matuszewska, dyrektor warszawskiego oddziału Poland Sotheby’s International Realty.

Z raportu „Luxury Realty Map”, przygotowanego przez Poland Sotheby’s International Realty wynika, że w Polsce w 2016 roku do nowych nabywców trafiło niemal 2 tys. nieruchomości luksusowych i premium, wycenionych jednostkowo na minimum 1 milion złotych, a wartość tego segmentu rynku w tym okresie szacowana jest na ponad 3,6 mld zł. Oznacza to wzrost względem 2012 roku aż o 40 proc


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.