Warszawiacy coraz mniej tolerancyjni dla kierowców łamiących przepisy

Dodano: 6 lat temu Czytane: 1589

Co 2 min. do straży miejskiej wpływało zgłoszenie o nieprawidłowo zaparkowanych pojazdach – rok 2017 był rekordowy.

Warszawiacy coraz mniej tolerancyjni dla kierowców łamiących przepisy
Warszawiacy coraz mniej tolerancyjni dla kierowców łamiących przepisy. Coraz częściej zwracają się do strażników miejskich o podjęcie interwencji. W ubiegłym roku straż przyjęła niemal 300 tys. zgłoszeń, a wciągu ostatnich pięciu lat – ponad milion. Funkcjonariusze nie tylko reagują na zgłoszenia mieszkańców, ale prowadzą też działania własne w miejscach, w których kierowcy nagminnie łamią przepisy.

Całkowicie zablokowane chodniki i piesi zmuszani do korzystania z jezdni, wstrzymany ruch tramwajowy, utrudnienia na skrzyżowaniach, niepełnosprawni, którzy muszą szukać miejsc parkingowych mimo wyznaczonych dla nich kopert, bo zajmują je nieuprawnione pojazdy – wyobraźnia kierowców nie zna granic. W takich przypadkach strażnicy miejscy reagują w pierwszej kolejności. Tym interwencjom nadawany jest priorytet, a czas podjęcia działań nie powinien przekroczyć 30 min. Wprowadzenie kategorii ważności zgłoszenia, przy tak ogromnej liczbie, które wpływają do straży – ponad 560 tys. w skali roku – jest konieczne, aby skutecznie pomagać mieszkańcom w najbardziej niebezpiecznych i uciążliwych sytuacjach – podkreśla Zbigniew Leszczyński Komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

W 2017 r. do straży miejskiej wpłynęło ponad pół miliona zgłoszeń (565 679), aż połowa z nich –  293 122 – dotyczyła nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. W porównaniu do 2016 r. liczba zgłoszeń o kierowcach ignorujących przepisy wzrosła o 41 tys. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba ta wzrosła dwukrotnie – ze 145 tys. do blisko 300 tys. W tym czasie straż miejska odebrała ponad milion zgłoszeń dotyczących tylko nieprawidłowo parkujących kierowców.

Ponad połowa zgłoszeń  – 163 tys. – wpłynęła tylko ze Śródmieścia, Mokotowa, Woli i Pragi-Południe. 58% kierowców nie stosowało się do przepisów o zatrzymaniu i postoju pojazdów, a 36%  kolejnych zignorowało znaki drogowe.

Straż miejska zwiększyła liczbę patroli, które zajmują się tylko nieprawidłowym parkowaniem i zwiększyła również częstotliwość kontroli. W ubiegłym roku funkcjonariusze przeprowadzili ponad 459 tys. czynności w związku z nielegalnym parkowaniem – to niemal o 41,5 tys. więcej niż rok wcześniej i aż o 228 tys. więcej niż pięć lat temu. Zdecydowanie częściej strażnicy reagowali również w przypadkach, kiedy sprawców wykroczeń nie było w trakcie interwencji. W 2017 r. pod nieobecność kierujących wszczęto 232 tys. spraw – to trzy razy więcej niż w 2013 r.  W ponad 200 tys. kolejnych przypadków wyciągnięto konsekwencje poprzez stosowanie mandatów, pouczeń, wniosków do sądu, dyspozycji usunięć pojazdów czy blokad.

Działania patrolowe, zwiększenie częstotliwości kontroli, reakcja na zgłoszenia mieszkańców to tylko część naszych działań. Prowadzimy  je na kilku płaszczyznach. Myślę, że dla mieszkańców bardzo ważna jest możliwość ponownego wykorzystania miejsc parkingowych –  a udaje się to przede wszystkim dzięki odnajdywaniu i usuwaniu przez strażników tysięcy wraków oraz prowadzeniu na szeroką skalę działań, które prowadzą do likwidacji nielegalnego handlu ulicznego. W wielu przypadkach osoby trudniące się nielegalnym handlem blokowały również miejsca parkingowe, chodniki czy przejścia dla pieszych. Podpowiadamy również  zarządcom terenów, jaka organizacja ruchu byłaby odpowiednia, wskazujemy miejsca, gdzie możliwe jest zalegalizowanie parkowania – mówi Zbigniew Leszczyński Komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

W ubiegłym roku, w wyniku działań podjętych przez strażników miejskich, usunięto 2773 wraki, które blokowały miejsca parkingowe, były zagrożeniem dla mieszkańców i środowiska, a do tego szpeciły miasto. Najwięcej wraków ujawniono na terenie Mokotowa – 390 (14%) i Pragi-Południe – 277 (10%). Liczba wraków, które zniknęły z ulic w porównaniu do 2016 r., wzrosła o 15% i aż o 31% więcej niż pięć lat temu. W ciągu ostatnich 5 lat dzięki strażnikom usunięto ponad 11,6 tys. wraków.

Wzmożone działania straży miejskiej będą nadal prowadzone. Funkcjonariusze typują kolejne ulice, które zostaną objęte cyklicznymi kontrolami. Utrzymane zostaną również działania w obszarach uznanych za najbardziej uciążliwe dla mieszkańców oraz wskazywanych przez warszawiaków, jako istotne z punktu widzenia ograniczenia degradacji przestrzeni publicznej przez nieprawidłowo zaparkowane pojazdy, jak np. parkowanie na terenach przeznaczonych pod zieleń. Na wysokim poziomie utrzymane zostaną kontrole miasta pod kątem ujawniania wraków oraz przypadków nielegalnego handlu ulicznego.

Straż miejska pracuje również nad ułatwieniem mieszkańcom kontaktu z jednostką, a także usprawnieniem pracy funkcjonariuszy poprzez utworzenie specjalnych aplikacji mobilnych. Projekt otrzymał wsparcie finansowe z funduszy unijnych, a jego zakończenie planowane jest na przełomie IV kwartału 2019/I kwartału 2020.


Źródło: Straż Miejska
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.