20 mln na poprawę jakości dróg gruntowych

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1125

Kilkanaście kilometrów lokalnych ulic zyska w tym roku utwardzoną nawierzchnię. 20 mln złotych to kwota przeznaczona na program poprawienia jakości dróg nieutwardzonych w latach 2017-18.

20 mln na poprawę jakości dróg gruntowych
Kilkanaście kilometrów lokalnych ulic zyska w tym roku utwardzoną nawierzchnię. 20 mln złotych to kwota przeznaczona na program poprawienia jakości dróg nieutwardzonych w latach 2017-18.

To będzie pierwszy rok realizacji programu poprawy jakości dróg nieutwardzonych. Przeznaczono na niego 20 mln zł; w zeszłym roku burmistrzowie dzielnic zostali poproszeni o przygotowanie propozycji ulic do poprawy nawierzchni. – Lokalne samorządy najlepiej znają potrzeby mieszkańców, dlatego zaprosiliśmy do współpracy władze dzielnic – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. – Chcemy bez dużych, kosztownych inwestycji poprawić jakość lokalnych ulic w rejonach, gdzie mamy jeszcze drogi gruntowe.

Założenie programu było takie, że to dzielnice zgłaszają drogi gruntowe, które ich zdaniem powinny w pierwszej kolejności zostać utwardzone. Drogi muszą posiadać kategorię drogi publicznej gminnej, a utwardzenie ich polegać ma na pokryciu pasa drogi gruntowej utwardzoną nawierzchnią betonową lub asfaltową, bez budowania oświetlenia, odwodnienia, kanalizacji, chodników itp. W ten sposób można szybko poprawić dojazd do posesji i osiedli, które wcześniej były przy drogach gruntowych słabej jakości. Zgłoszone drogi były następnie weryfikowane, m.in. pod względem własności terenu, szerokości, długości, usytuowania obiektów użyteczności publicznej, warunków gruntowych a także, czy w ciągu najbliższych kilku lat nie są na nich planowane inwestycje np. budowa wodociągu czy oświetlenia, które wymagałyby ingerencji w ułożoną nawierzchnię. W tegorocznej edycji utwardzonych zostanie ponad 30 dróg w 10 dzielnicach. Lista ulic wytypowanych na 2017 r. jest gotowa ale możliwe są w niej jeszcze zmiany. Roboty w terenie planowane są w cyklach tygodniowych, tzn. podczas jednego tygodnia drogowcy będą pracowali w jednej dzielnicy. I tak w tym tygodniu jest to Wilanów, potem będzie Wola, następnie Włochy itp. Zakończenie prac w tym roku jest planowane na listopad.

Wykonawcą jest miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. Metodami utwardzania będą układanie asfaltu na podbudowie z destruktu albo kruszywa lub technologia betonu wałowanego RCC (ang. RCC, roller-compacted concrete). Jest to specjalna odmiana betonu cementowego o odpowiednim składzie i proporcjach dobranych w taki sposób, by uzyskać optymalne zagęszczenie betonu i szybki wzrost jego wytrzymałości. Do układania tego rodzaju betonu używa się rozściełaczy podobnych do tych, które układają nawierzchnie asfaltowe. Czas realizacji trzystumetrowego odcinka drogi w omawianej technologii może wynieść około 10 dni. To o wiele szybciej niż klasyczną metodą wylewania betonu - po dwóch dniach od ułożenia na nawierzchnię zbudowaną metodą RCC wpuszcza się ruch lekki, po tygodniu ciężki. W przypadku betonu lanego jest to możliwe dopiero po miesiącu. W metodzie RCC beton ma inne proporcje składników niż beton tradycyjny - zawiera więcej piasku, a mniej wody i powietrza dlatego wiąże szybciej.

Oto lista ulic do utwardzenia:  

Dzielnica Białołęka:

    ul. Pszeniczna
    ul. Semaforowa od Karnickiej
    ul. Karnicka
    ul. Myśliwska

Dzielnica Bielany:

    ul. Palisadowa          
    ul. Popiela
    ul. Tytułowa

Dzielnica Praga-Południe:

    ul. Makowska
    ul. Dudziarska

Dzielnica Rembertów:

    ul. Strycharska od ul. Bombardierów do końca zabudowy
    ul. Zecerska  
    ul. Buchalteryjna      
    ul. Kuglarska  

Dzielnica Ursynów:

    ul. Muchomora       
    ul. 11 KUD w rejonie ul. Relaksowej
    ul. M. Rataja

Dzielnica Wawer:

    ul. Gierdawska
    ul. Burzliwa
    ul. Serdeczna
    ciąg ulic Bodo, Bardiniego, Smosarskiej, Borysławska
    ul. I Poprzeczna       

Dzielnica Wesoła:

    ul. Gościniec odc. Jana Pawła II – Szosa Lubelska
    ul. Szeroka    
    ul. Cienista    
    ul. S. Żółkiewskiego      

Dzielnica Wilanów:

    ul. Ruczaj
    ul. 31 KUD
    ul. Łucznicza  

Dzielnica Wola:

    ul. Dobrogniewa

Dzielnica Włochy:

    przedłużenie ul. Okrężnej z Raszyna
    ul. Wiktoryn


Źródło: Urząd Miasta
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.